Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Rodzaje paliw do kominków
Rodzaje paliw do kominków

Jako paliwo do spalania we wkładach i piecykach kominkowych większość producentów zaleca wyłącznie grube, twarde i suche drewno liściaste, nie licząc kominków elektrycznych, gazowych oraz biokominków. Warto jednak zdać sobie sprawę, że istnieją także inne rozwiązania. Wybierając rodzaj paliwa do kominka, powinniśmy kierować się jego wydajnością, bezpieczeństwem stosowania, oszczędnością, a także szkodliwym działaniem paliwa na środowisko. Do wyboru na polskim rynku mamy:

- drewno jest najczęściej stosowanym surowcem jako paliwo kominkowe. Najlepszymi gatunkami drzew do opalania w kominku są: grab, buk, dąb, brzoza, jesion, klon. Stosowanie drewna drzew liściastych jest gwarancją długotrwałej i bezawaryjnej pracy kominka. Jest materiałem opałowym w pełni odnawialnym oraz czystym ekologicznie.

- brykiet drzewny ma najczęściej kształt prostopadłościanu lub cylindra. Podstawowym surowcem do produkcji brykietów są trociny tarczane. Proces brykietowania ma na celu zagęszczenie i zmniejszenie objętości trocin. Brykiet pomimo swojej wysokiej ceny posiada wyższą wartość grzewczą w porównaniu do tej samej ilości drewna. Na rynku dostępne są też brykiety z węgla brunatnego

- pellet (pelety) jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci granulatu z trocin drzewnych i innych odpadków obróbki drzew, które są sprasowane pod ciśnieniem. Mają formę cylindrycznego granulatu o średnicy poniżej 25mm. Charakteryzuje je wysoka wartość energetyczna oraz niska zawartość popiołu. Pelet jest najbardziej czystym paliwem na świecie, gdyż w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenek węgla jest równa zeru.

- gaz uważny jest za paliwo tanie i ekologiczne. Do wyboru mamy: gaz ziemny, który charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością zanieczyszczeń i możliwością osiągnięcia wyższych wskaźników sprawności energetycznej, w porównaniu z urządzeniami zasilanymi innymi paliwami oraz propan-butan, pobierany z butli, w przypadku braku  dostępu do gazociągu. 

- węgiel kamienny, pomimo iż jest niepraktyczny ze względu na duże zabrudzenie, wciąż jest najbardziej popularnym i dostępnym paliwem do ogrzewania. 

- biopaliwa kominkowe wypalają się całkowicie, nie wydzielają dymu oraz zapachu. Jedynymi produktami spalania są para wodna, która nawilża pomieszczenie oraz dwutlenek węgla. Zaletą biopaliwa jest brak sadzy, czy popiołu, które powstają przy paleniu w tradycyjnych kominkach, są jednak najdroższym z wymienionych rodzai paliw. 

W celu uniknięcia niebezpieczeństwa nie należy spalać w kominku żadnych opakowań sztucznych, folii oraz impregnowanego i lakierowanego drewna. Podczas spalania tego typu materiałów wydzielają się toksyczne gazy, dodatkowo nadmiernie zanieczyszczone zostaje zarówno wnętrze kominka jak i przewód kominowy.